Lazer Diş Hekimliği
Diyod Lazerler yumuşak doku lazerleridir.
- Yumuşak dokulardaki cerrahi işlemlerde kullanılabileceği gibi kanal tedavilerinde kanal içi dezenfeksiyonunun sağlanması ve dişeti tedavilerinde cep içinin dezenfeksiyonunda kullanılır.
- Ayrıca Diyod Lazerler ile dişlerde beyazlatma işlemi yapılabilir(uygulanan beyazlatma ajanının aktive edilmesini sağlar).
- Diyod lazerler ve biraz daha düşük dalga boyundaki ve daha düşük güçdeki lazerler aynı zamanda tedavi lazerleri diye de anılır ve ağrı tedavisinde kullanılırlar.
- Biyositümülasyon etkileriyle de yara iyileşmesinin hızlanmasını, operasyon sonrası ödemin azalmasını sağlarlar.
- Aft ve uçuk tedavisinde de kullanılırlar.
Lazer Uygulamasının Avantajları ve Kullanım Alanları
- Yeni nesil diş lazeri ile dişe ve diğer dokulara temas etmeden çalışmak mümkündür. Bu sayede ısı titreşim ve sürtünmeye bağlı ağrı oluşmayacağı için dişi uyuşturmaya gerek kalmayabilmektedir. Lazer ışını, cihazın ucundan çıkan suyla birleşerek (hidrokinetik enerji) dokuya iletilir.

- Implant tedavi uygulamalarında, üst yapının (sabit diş) yapılabilmesi için gerekli olan cerrahi uygulama (diş etinin açılarak Implantın ortaya çıkarılması) lazerle daha da basitleşmekte ve zaman kazanılmaktadır.

- Lazer kullanılan bölgelerde % 100 dezenfeksiyon ve sterilizasyon sağlandığı için tekrar enfeksiyon oluşması ve çürük başlaması riskleri ortadan kalkmaktadır.

- Lazer ile yapılan cerrahi uygulamalarda, işlem esnasında neredeyse hiç kanama olmamaktadır. Her cerrahi uygulama sonrasında ortaya çıkabilecek komplikasyon, şişme ve rahatsızlık olasılıkları azalmakta ve daha hızlı bir iyileşme sağlanmaktadır.

- Lazerli diş beyazlatma işlemlerinde çok kısa sürede daha iyi sonuç almak mümkündür.

- Dişetlerinde genetik olarak aşırı derecede mor renklenme (hiperpigmentasyon) bulunan hastalarda 3 veya 4 seansta lazer ile soyma (peeling) yapılarak, bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir.

- Yumuşak doku ve dişetindeki yaraların tedavisinde de kullanılır. Ağız içinde oluşan fibromalar (dokulardaki zararsız patalojik büyümeler) lazer ile ortadan kaldırılabilir.

- Estetik Diş Hekimliği uygulamalarından porselen lamineler, empress kuronlar ve procer kronlar yapıştırılmadan önce diş yüzeyine lazerle aşındırma yapılabilmekte ve bu işlem kronların düşme riskini azaltmaktadır.