Genel Diş Hekimliği
Ağız Kokusu
Ağız kokusunun sebebi ölü bakterilerin atık maddesi olan ve volatile sülfür adı verilen bir gazdır.

Ağız kokusunun nedenleri;

Nefeste oluşan kötü koku büyük oranda ağız içi kaynaklıdır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir ;
- Ağız kuruluğu (Xerostomia ), ağızdan nefes alma, kullanılan bazı ilaçlar, tükürük bezindeki bazı problemler sonucunda tükürük bezlerinin yeterli üretim yapmaması
- Dişlerin fırçalanmamış olması (yemek artıkları, koku veren yiyecekler)
- Dişlerdeki iltihaplar
- Diş etindeki iltihaplar ve diş taşları
- Eskimiş ve deforme olmuş, yeterince temizlenmemiş hareketli protezler
- Hatalı yapılmış veya deforme olmuş olan kron-köprüler
- Sigara, tütün kullanımı
- Dilde oluşan mantarlar

Kokuya sebep olan diğer sistemik problemler ise: Tonsilit, akciğer iltihabı, sinüzit, şeker hastalığı (aseton kokusu), mide bağırsak hastalıkları, böbrek yetmezliği (balıksı koku), karaciğer ve metabolizma bozukluklarıdır.

Ağız kokusunun öncelikle sebebi teşhis edilmeli ve buna göre tedavisi yapılmalıdır.
Ağız içi kaynaklı kokularda yapılması gerekenler ise ;
- Tüm çürükler tedavi edilir.
- Diş eti hastalığı tedavi edilir. Cepler ve diş taşları elimine edilir.
- Gömük ve yarı gömük 20 yaş dişleri çekilir.
Çürük Tedavisi Dolgular
Diş sert dokularının madde kaybı ile birlikte ilerleyen hastalığına çürük denir. Diş sert dokularında kaybolan maddeyi yerine koyacak bir yenilenme olmaz.
Özel Silivri İnciDent Diş Polikliniği - Çürük Tedavisi Dolgular
Diş çürüklerinin oluşmasında 3 temel etken vardır ;
- Duyarlı bir diş yüzeyi,
- Mikroorganizmalar için elverişli yiyecek artıkları,
- Bunların parçalanmasına ve asit oluşumuna yol açacak mikroorganizmaların varlığı.

Besinler içinde diş çürümesine en çok neden olanlar karbonhidratlar, yani kabaca şekerli gıdalardır.

Dişler iyi temizlenmeyecek olursa, üzerinde besin artıkları ve mikroplar birikir. Ağız içerisindeki bakteriler yiyecek artıklarındaki şekerli maddeleri kullanarak onu saydam, yapışkan bir madde haline getirir ve dişler üzerine yapışmasını sağlar. Bu birikintilere plak denir. Bu plaklar bakterilerin diş üzerinde tutunmalarını da kolaylaştırırlar. Besinlerin tatlandırılmasında kullanılan şekerli maddelerin içinde bulunan asit dişlere zarar verebilir. Ancak bakterilerin kendileri de asit oluşturabilmektedir. Asit diş minelerinin erimesine neden olur. Böylece erime bölgelerinden giren mikroplar kolayca alttaki yumuşak dokuya ulaşabilirler.

Asitler dişin koruyucu tabakası olan diş minesi üzerinde küçük delikçikler oluşturur. Bu delikler giderek genişler ve küçük oyuklar haline gelir. Diş minesinin erimesinden sonra çürük hızla ilerler. Alttaki tabakada geniş ve derin bir oyuk meydana getirir. Diş çürüğü diş özüne doğru ilerledikçe dişler ağrımaya başlar. Çürük daha da ilerlerse diş özü bölgesinde ve çene kemiği içerisinde cerahat oluşmaya ve birikmeye başlar. Buna diş apsesi denir. Eğer diş hekimi tarafından daha başlangıcında tedavi edilmeyecek olursa çürük diş için daha zor, karmaşık ve pahalı tedaviler gerekebilir. Diş plağı, diş etlerinin önemli hastalık nedenlerinden biridir. Yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanarak yemek artıklarının çıkarılması dişlerinin çürümesini, diş eti hastalıklarının oluşumunu ve ilerlemesini önler.

Dişlerin ağrımaması sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Diş ağrısının olması için diş çürüğünün çok ilerlemiş olması gerekir. Diş çürüklerinin tedavi edilebilir dönemde belirlenmesi için ağrı oluşmasını beklemeden senede en az iki diş hekimine giderek dişlerin muayene ettirilmesi gerekir.

Diş çürüklerinin erken dönemde tanınması dişlerin kaybedilmesini engelleyebilir veya en azından geciktirebilir. Bu hem sağlık açısından hem de sosyal ve ekonomik açıdan önemli katkılar sağlar. Ağza takma diş takılmasına olan ihtiyacı azaltır. Hiçbir şey kendi doğal dişlerimizin yerini tutamaz. Kalıcı dişlerin erken dökülmesi beslenme sorunlarına neden olur. Doğal dişlerin uzun süre dayanmasında ağız ve diş bakımının önemi çok büyüktür.
Çürük Tedavisinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir ?
Yetişkinlerde dolgu yapımında kullanılan malzemeler kompozit ve amalgam olmak üzere 2’ye ayrılır.

Amalgam adı verilen metal dolgular çok dayanıklı olmalarına rağmen siyah veya gri renkleri ile ağızda kötü görünürler ve dişe mekanik olarak tutundukları için dişte çok büyük çukurcuklar açılması gerekir ve bu nedenle çürük olmayan sağlıklı diş dokusunun da bir miktar kaldırılması gerekir. Amalgam dolgular dişe yapıştırılmadıkları için zamanla dolgu ve diş arasından bakteri sızıntısı olur ve diş dolgunun altından tekrar çürüyebilir.Bunun yanında hastanın uyumu ve tükrük salgısı vb. faktörler göze alındığında; amalgam dolgular nem varlığından çok fazla etkilenmediklerinden tutucukları bu tür hastalarda kompozit dolgulara göre daha iyidir.
Özel Silivri İnciDent Diş Polikliniği - Çürük Tedavisinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir
Kompozit dolgular ; amalgam kadar dayanıklı olmamakla birlikte amalgama yakın dayanıklılıkta ve aynı zamanda dişle aynı renktedirler. Yani estetiklerdir. Ayrıca, dişe yapıştırıldıkları (kimyasal olarak tutundukları) için dolgu ve diş arasından bakteri girişi olmaz ve bu çeşit dolguların altında tekrar çürük oluşma riski çok düşüktür.
Özel Silivri İnciDent Diş Polikliniği - Çürük Tedavisinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir
Kanal Tedavisi
Dişlerin içinde, kılcal kan damarları ve sinirlerin bulunduğu, dişe hayat veren küçük bir odacık ( pulpa ) vardır. Dişlerin büyümesini ve sürmesini sağlayan bu yapı aynı zamanda çürüme meydana geldiğinde bir uyarı, alarm görevi görmektedir.
Özel Silivri İnciDent Diş Polikliniği - Kanal Tedavisi
Diş çürüğü dişin sert dokularını parçalayarak pulpa odasına kadar ilerlediğinde, diş ağrısı kendini gösterir ve bakterilerin salgıladığı asitler ( tedavi edilmez ise ) pulpayı öldürür.
Özel Silivri İnciDent Diş Polikliniği - Kanal Tedavisi
Böylelikle ortaya çıkan toksinler ( zehirler ) kök ucundaki dar delikten dışarı sızarak çene kemiğine yayılır. Çene kemiğinde oluşan iltihap dişin kaybına, çevre dokularının da harabiyetine neden olur. Bu safhaya gelmeden önce dişi ve çevre dokular korumak için hastalıklı pulpa dokusunun alınması en doğru çözümdür.
Kanal tedavisi, çürükler dolayısıyla kaybedilebilecek kötü durumdaki dişlerin, mikroplu tüm kısımlarının temizlenerek, uzun süre daha ağızda kalmasını sağlamak, diş kayıpları dolayısıyla oluşabilecek hem maddi hem de manevi açıdan sizleri zorlayacak daha ileri tedavilerin önüne geçme yöntemidir. Aşağıda gösterilen şekilde iltihap sinir köküne kadar ulaşmış dişetinde şişliğe ve oldukça kötü ağrıya neden olmaktadır. Kanal tedavisi kaçınılmazdır. Periyodik diş bakımını yaptıran hastalar her açıdan muayene edildiklerinden dolayı kanal tedavisine hiç bir zaman gereksinim duymayabilirler.
Özel Silivri İnciDent Diş Polikliniği - Kanal Tedavisi
Kanal tedavisinden sonra çok fazla madde kaybı olan dişlerde dişin kaplanmasını önerilir, çünkü ölü dokular, aynı kurumuş bir ağaçta olduğu gibi daha gevrek ve kırılgan olurlar, darbelere dayanıklılıkları azalır. Ayrıca diş öldükten sonra doğal renk ve canlılığını kaybedeceği için, estetik bazı sorunlarda ortaya çıkar.
Kanal Tedavisinin Aşamaları
Özel Silivri İnciDent Diş Polikliniği - Kanal Tedavisinin Aşamaları
Anestezi altında çürük kısımların temizlenerek dişinizin canlı kısmına ulaşılmak için mümkün olan en geniş görüş açısı sağlanır.
Özel Silivri İnciDent Diş Polikliniği - Kanal Tedavisinin Aşamaları
Çürük dokular uzaklaştırılıdıktan sonra dişin iç kısmındaki enfekte dokular temizlenir.Dişin ve kök ucunun durumuna göre işlem tek seans veya birden fazla seansta yapılabilir.birden fazla seans gerektiren tedavilerde ara senslarda dişin ağrısının kesilmesi,kanallar ve kök ucundaki enfeksiyonun giderilmesi açısından pansumanlar yapılır.diş semptomsuz hale gelince son seansda hazırlanan boşluklar kanal dolgusu ile doldurulur ve dişin üst kısmının dolgusu yapılarak tedavi bitirilir.
Protezler
Dişlerin ve çevre dokuların çeşitli nedenlerle madde kaybına uğradığı ya da tamamen yok olduğu, yani kaybedildiği durumlarda, onları onarmak ya da yerine konması için kullanılan, hazırlanmış materyallere protez adı verilir.

Mevcut protezler sabit ve hareketli olmak üzere ikiye ayrılır.

Sabit protezler(yapıştırılan protezler):

Sabit protezler kron (tek) veya köprü şeklinde olabilir.
Dental Kuronlar (kaplamalar) çatlamış, kırılmış veya madde kaybı yaşamış dişleri korumak, güçlendirmek veya görünüşlerini düzeltmek amacıyla yapılan restorasyonlardır. Dişinizin üzerine yerleşerek tüm dış yüzeylerini örttükleri için kaplama olarak da adlandırılırlar.

Köprü protezleri ağız içerisinde bir veya birden fazla eksik dişin yerini doldurmak için komşu sağlam dişler destek alınarak yapılan sabit protezlerdir
Özel Silivri İnciDent Diş Polikliniği - Protezler
Bu protezler porselen, akril ya da diş hekimliği için özel olarak üretilmiş olan metal alaşımları kullanılarak yapılır. Diş hekimliğinde son dönemdeki gelişmeler bu yapıların son derece doğal görünmesini sağlayabilmektedir.

Hareketli protezler(takıp-çıkarılabilen) :

Hastanın genel diş değerlendirmesi yapıldığında kron veya köprü protezinin yapılamadığı kısmi dişsizlik durumlarında,ya da total dişsizlik durumlarında yapılan protezlerdir.
Özel Silivri İnciDent Diş Polikliniği - Protezler
Gerektiği yerde destek olarak hem diş hemde mevcut yumuşak dokuları kullanırlar. Kullanımları sabit protezlere göre zor olmasının yanında çıkarılabildikleri için temizlikleri daha kolaydır.
Özel Silivri İnciDent Diş Polikliniği - Protezler