Ağız ve Çene Cerrahisi
Yirmi yaş dişi cerrahisi
Gömülü "20yaş" dişlerinin problem olmasının nedeni genetik olarak bu dişe ihtiyaç kalmaması ve gittikçe çenelerimizin küçülmesidir. Çenelerimiz küçüldükçe "20yaş" dişleri kendine yer bulmak için zorlanmakta ve dolayısıyla diğer dişler gibi çıkamamaktadır. Kendine yer bulamayan "20yaş" dişleri öndeki dişi ittirerek baskı yapmakta ve bu da çapraşıklığa neden olmaktadır. Ayrıca çok geride olmaları ve etraflarındaki diş etinin normal anatomik yapıda olmamaları nedeniyle kolayca iltihaplanabilmektedirler.
Tam gömülü "20yaş" dişleri
Genellikle sorun yaratmazlar. Fakat röntgen ile takip edilmeleri gerekir. Tam gömülü olmalarına rağmen öndeki dişin köklerine baskı yapabilirler
Özel Silivri İnciDent Diş Polikliniği - Ağız ve Çene Cerrahisi
Kısmen çıkmış "20yaş" dişleri
En çok sorun çıkaranlardır. Tam çıkamadıkları için öndeki dişe baskı yaparak çıkmaya çalışırlar. Üzerlerindeki diş eti parçası, zamanla arasına yemek artıklarının kaçması ve bakteri üremesi nedeniyle iltihaplanır. Dişin etrafındaki diş etinin iltihaplanması sonucunda; ağrı, şişlik, apse oluşur. Çürük için uygun ortam oluştururlar.
Özel Silivri İnciDent Diş Polikliniği - Ağız ve Çene Cerrahisi
Tamamen çıkmış "20yaş" dişleri
Genellikle sorun çıkarmazlar fakat çok geride oldukları için fırçalanmaları zordur. Bu nedenle ağız bakımı çok iyi olmayan hastalarda koruyucu bir önlem olarak çekilmeleri tavsiye edilir.
"20yaş" Dişi İltihabının Tedavisi
Öncelikle antibiyotik tedavisi ile akut durumdaki iltihabın kronikleştirilmesi gerekir. Burada bulunan iltihap, antibiyotik kullanımı ile sadece kronikleşmektedir. Tamamen temizlenememektedir. Bu nedenle antibiyotik kullanımı sonrasında şikayetlerin geçmesine aldanarak dişin çekilmesinden vazgeçilmemelidir. Daha sonra cerrahi bir işlemle bu dişler çekilmelidir.

İyileşme süreci hemen ameliyattan sonra başlar. Ameliyat sonrası yapılacak basit bir pansuman kanamayı durdurmaya ameliyat yerinin pıhtılaşarak iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bir, iki gün içerisinde ameliyat yeri yumuşak doku ile kapanacaktır.
Ağız içi kanserleri
Ağız kanserlerinin çoğunluğu 45 yaşın üzerinde ortaya çıkar ve erkeklerde oluşma olasılığı kadınlara oranla 2 kat fazladır.

Ağız kanserlerinin oluştuğu bölgeler sıklıkla; dil, ağız tabanı, dil köküne yakın yumuşak damak alanları, dudaklar ve dişetleridir. Ağız kanserleri erken dönemde teşhis edilerek tedavi sağlanmazsa yayılarak sürekli ağrı, fonksiyon kaybı, tedavi sonrası düzeltilmesi mümkün olmayan yüz ve ağız problemlerine, hatta ölümlere neden olabilir. Diş hekimine düzenli aralıklarla gidilmesi ağız kanserlerinin erken dönemde yakalanması açısından da önemlidir.
Ağız kanserlerinin nedenleri nelerdir ?
Ağız kanserlerinin kesin nedeni tam olarak bilinmez. Bununla beraber, tütün ürünleri, alkol ve bazı besinlerdeki kanserojen maddeler ve fazla güneş ışığına maruz kalınması gibi faktörlerin ağız kanseri riskini arttırdığı bulunmuştur. Genetik yatkınlık da ağız kanserleri için risk faktörleri arasındadır

Bunların dışında yanlış diş tedavilerin de ağız kanserlerine yol açtığı görülmüştür. Bunlar arasında yanlış amalgam dolgu, protez, köprü, implant uygulamaları yer almaktadır. Bu tip yanlış uygulamalar hemen uygulama sonrası hastaya rahatsızlık vermekte ancak zaman içerisinde hasta tarafından kabullenerek unutulmaktadır. Bunun sonucunda ise ağız içerisini tahrip eden yanlış uygulamalar kanser oluşumuna yol açmaktadır.

Ayrıca steril olmayan ortamlarda ağız içerisine yapılan "piercing" ler de kanser oluşumu için ciddi tehlike oluşturmaktadır.
Apse ve Kist Operasyonları
Diş kökünde çeşitli nedenlerle meydana gelen apse veya kistik lezyonlar, kanal tedavisi uygulamasının yetersiz kaldığı durumlarda direkt olarak açılıp enfekte kök bölgesinin kesilip çıkartılmasıyla tedavi edilmeye çalışılır. Bu uygulamaya apikal rezeksiyon işlemi denir.
Özel Silivri İnciDent Diş Polikliniği - Ağız ve Çene Cerrahisi
Özel Silivri İnciDent Diş Polikliniği - Ağız ve Çene Cerrahisi
Apikal rezeksiyon dişin çekiminden önce değerlendirilmesi gereken bir tedavi seçeneğidir. Enfeksiyonun veya kistin boyutuna göre nüks görülebilir. Operasyon sırasında oluşan kemik kaybını telafi etmek için yapay ya da doğal kemik dokusu ilavesi gerekebilir.
Apse ve Kist Belirtileri
Apse olan bölgede ağrı ve kızarıklık. Yüzün dışından belli olan şişlik.

Ağrı olan bölgede boşluk hissedilmesi, cerahat oluşması, bazen ağzı tam açmada ve yutkunmada zorluk çekilmesi

Apsenin oluşum nedeni eskimiş ve kırılmış dolgudur, dolguya hemen müdahale edilmeli ve yenilenmelidir. Dolgu değişimine ek olarak; apsenin giderilmesi için antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Zamanında müdahale edilmezse yayılma ve ileride daha büyük problemlere neden olabilmektedir